MENÜ

Lakjon jól cikk: Társasház felújítás ingyen

Hogyan finanszírozhat egy lakóközösség egy energetikai beruházást? Akár bank nélkül is: ugyanaz a cég hozza a szükséges tőkét, végzi a komplex felújítást, a megspórolt energia árából pedig telik a törlesztésre.


Hazánkban a téli hideg és a nyári hőség miatt fokozottabban kell figyelnünk lakókörnyezetünk megfelelő állapotára, hiszen észrevétlenül pénzt dobunk ki az ablakon, ha a nyílászáróink és házfalunk nincs kellően szigetelve és árnyékolva. Magyarországon az összes energia 40%-át az épületek használják fel, mely főleg a fűtési és hűtési energiafelhasználást jelent. Azt sem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy lakóépületeink elsődlegesen felelősek a CO2 kibocsátásért az ipart, a közlekedést és a földhasználatot is nagy mértékben megelőzve.

Megfelelően kivitelezett felújítással nem csak a pénztárcánkat kíméljük hosszú távon, de a környezetünknek is jót teszünk azzal, ha nem pazarlunk feleslegesen energiát. Ehhez nyújt segítséget az ESCO elsősorban a lakóközösségek (társasházak, lakásszövetkezetek) és a középületek számára.

Az ESCO egy angol mozaikszó, mely az Energy Service COmpany (Energia Szolgáltató Vállalat) elnevezésből származik. Ez olyan energetikai beruházásokra, felújításokra szakosodott cégeket jelent, akik komplex megoldásokat találnak mind finanszírozás, mind pedig a kivitelezés terén. Gyakran hívják harmadik feles finanszírozásnak is, mivel az ügyfél nem közvetlenül a banktól vesz fel hitelt (két fél), hanem egy harmadik fél, az ESCO cég veszi fel a hitelt vagy talál más pénzügyi forrást. Nem csak azért érdemes ilyen konstrukcióban gondolkozni, mert nem igényel saját befektetést, hanem azért is, mert az ilyen nagy cégek általában sokkal kedvezőbb banki hitelekhez is juthatnak, mint egy társasház.

Az ESCO típusú konstrukció lényege, hogy a cég vállalja az épületenergetikai fejlesztések finanszírozását és az elért energiamegtakarításból fedezi a beruházási és az üzembentartási költségeket a szerződés lejártáig, ezáltal a megrendelőnek nem kerül pénzbe a felújítás. Ily módon hitelfelvétel és önerő nélkül korszerűsíthetjük társasházunkat. Arra is van mód, hogy a költségeket az ESCO cég és a megrendelő együttesen viselje, vagy arra, hogy az elért megtakarítást a két fél megossza.

Ezt a típusú finanszírozási formát jellemzően az önkormányzatok és közintézmények választják, de nagyobb épületek esetében társasházaknál is egyre inkább kezd elterjedni hazánkban is. Az első ESCO cégek már az 1800-as években kínáltak szolgáltatásokat az energiahatékonyság területén, de az igazi fellendülés az Egyesült Államokban kezdődött el a XX. században. Nyugat-Európában a 80-as években jelent meg ismét, és a legnagyobb piac Németországban alakult ki. Annak ellenére, hogy az Európai Unió a 2006/32/EK az „Energia-végfelhasználás hatékonyságáról és az Energetikai Szolgáltatásokról” szóló irányelvében ösztönzi a tagállamokat az ESCO piac fejlesztésére, számos országban elég kezdetleges szinten terjedt el ez a koncepció. Magyarországon jelenleg összesen kb. 20-30 ilyen cég létezik.

Az ESCO konstrukció keretében nem csak energiahatékonysági felújítást végezhetünk, hanem megújuló energiaforrásokra épülő energiaellátást is megvalósíthatunk a komplex energetikai korszerűsítés keretében. Fontos azonban szem előtt tartanunk a sorrendiséget. Először szükséges elvégezni az energiahatékonysági beruházásokat, mint a homlokzati és födém hőszigetelés, nyílászárócsere, árnyékolók felszerelése, valamint fűtésszabályozás, mivel ezek csökkentik az épület energiaigényét. Ezek után a már lecsökkent igényekhez válasszunk megfelelő alternatív energiaforrást, mely főleg a fűtési, illetve melegvíz igényünket képes fedezni. Ilyen lehet például a biomassza/pellet kazán, napkollektor vagy a hőszivattyú.

Fontos különbséget tennünk a harmadik feles finanszírozás és a klasszikus ESCO típusú konstrukció között. A harmadik feles finanszírozási szerződésnél az ESCO vagy más cég nyújtja a szükséges finanszírozást. Ilyen esetben a cég felméri az épületet energiamegtakarítás szempontjából, majd szerződéskötés után megtervezi és kivitelezi a beruházást. A lakóközösség pedig a szerződésben meghatározott időtartamban az energiaköltség megtakarításból fizeti ki a beruházást.

A klasszikus ESCO konstrukcióban a cég kombinált szolgáltatást nyújt. Ez esetben a cég a tervezésen, kivitelezésen és finanszírozáson felül üzemeltetési, karbantartási és energiaszolgáltatói tevékenységet is végez. Ez praktikusan azt jelenti, hogy ha a beruházás keretében egy új, hatékonyabb kazánt szerelnek be, vagy például az ESCO cég egy hőszivattyús rendszert épít ki, akkor a cég a lakóközösség számára energiaszolgáltató formájában hőt szolgáltat és ebből fedezi a beruházás költségeit. Ilyenkor az ESCO cég számlázza ki és szedi be a fűtési energia számla összegét.

A szerződéskötésnél azonban érdemes nagyon odafigyelni, hogy megfelelően számítsák ki a futamidőt (általában 5-15 év) és a törlesztési konstrukciót.

Forrás: www.lakjonjol.hu

Hírek

  • Újra indítom a honlapot!
    2012-10-26 11:43:43

    Több mint két évi szunyókálás (érdektelenség) után, újra iditom a honlapot, abban a reményben, hogy a ház lakói felismerik az összefogás, közös gondolkodás sürgető igényét. A ZSEBÜNKRE megy minden késlekedés. Lakner Ferenc 9/B, 7/1. 06(25)427109

    ######################

     

     

  • Ajánlott honlapok

  • Tanuljunk a profiktól!
    2012-07-03 11:47:32

    Valahogy így képzeljük el a teljeskörű kezelői szolgáltatást!

Asztali nézet